Ürünler
Ürün Adı Case IH Cotton Express Pamuk Toplama Makineleri
Tipi ekipman
Üretim Yılı

COTTON EXPRESS 420

Geniş ve konforlu kabin , iki kişi için tasarlanmıştır. Geniş görüş açısı , güçlü kliması ve olağanüstü ses ve titreşim izolasyonuyla operatörlere konforlu bir çalışma ortamı oluşturur. Operatör koltuğu havalı süspansiyon sistemine sahiptir ve “operatör varlık sistemi” ile donatılmıştır. Bu emniyet sistemi, makine durur haldeyken, operatör koltuğu terkettiği anda toplama ünitelerini durdurarak operatörü olası kaza riskine karşı korur.

Geliştirilmiş Sistem Monitörü, pamuk toplama makinesinin tüm çalışma verileri ve değerlerini bünyesinde barındırır. Motor ve fan devirleri, çalışma saatleri, Bar-lube yağlama sistemi göstergesi, nemlendirici basınç göstergesi, toplama ünitesi performans monitörü, yakıt seviyesi, motor harareti ve akü voltajı göstergeleri ile tüm sesli ve ışıklı uyarı sistemleri, bu monitör üzerinde yer alır.

Baş üstü kumanda panosunda, ışıklandırma sistemi ve klima kumandalarının yanı sıra, acil durum boşaltma anahtarı bulunur. Acil durumlarda bu anahtara basılması halinde tek bir hareketle fan otomatik olarak durdurulur, sepet kapağı açılarak sepetteki pamuk hızla boşaltılır. Bu sistem CASE IH pamuk toplama makinelerine özgü patentli bir özelliktir.

Tüm kumandalar, operatör koltuğunun sağ tarafındaki konsol üzerinde bulunur. Bu konsol koltuğa entegre olup koltukla birlikte hareket eder. Çok fonksiyonlu kumanda levyesi, üç kademeli el gazı, yağlama, nemlendirme, sıkıştırma, boşaltma sistemlerine ait kumandalar ve diğer tüm kontroller bu konsol üzerinde toplanmıştır.

Kumanda konsolu üzerinde yer alan hidrolik kilit anahtarı, pamuk toplama makinesi yol konumunda iken toplama üniteleri ve sepet kontrollerinin hidrolik sistemlerini kilitler. Böylelikle makina yol konumunda iken toplama üniteleri ile sepetin yanlışlıkla hareket ettirilmesi önlenmiş olur.

Patentli çift taraflı toplama sisteminde, pamuk sıraları iki toplama tamburu arasına alınarak, pamuk çift taraftan sağlı-sollu olarak toplanır. Patentli iğ-tambur tasarımı, bitki içerisinde daha derin nüfuz etmeye ve bitkiyi sağlı-sollu tamamen sarmaya olanak tanır. Bu özellik sayesinde yüksek verimli tarlalarda bile bitki üzerinde pamuk bırakmaksızın ve ikinci geçişe ihtiyaç duyulmaksızın yüksek verimle toplama yapılır.

CASE IH pamuk toplama makinelerinin toplama ünitelerinde kullanılan fırçalar (nemlendirici yastıklar) tek tek değiştirilebilir özelliktedir. Fırça tutucular, yüksek dayanımlı plastikten imal edilmiştir ve darbe dayanımları 3 kat artırılmıştır. Esnek yapıları sayesinde iğlere mükemmel uyum sağlayarak temizleme ve nemlendirme işlemlerini eksiksiz yerine getirir. Fırça kolonu dışarı doğru dönebilmekte, böylelikle bakım ve temizlik işlemlerinin çok daha hızlı ve kolay gerçekleştirilmesine olanak tanımaktadır.

CASE IH Cotton Express 420 model pamuk toplama makinelerinde sepet dik durumda yükseltilerek boşaltılır. Ağırlık merkezinin ekseni değişmez, makine dengesi bozulmaz. Bu nedenle eğimli arazilerde bile devrilme riski olmaksızın boşaltma yapılır. Bunun yanı sıra boşaltma yüksekliği 2,8m – 3,7 m arasında değiştirilebilir. Bu sayede sepetteki pamuğu farklı yüksekliklerdeki römork ve kamyonlara boşaltmak mümkündür. Ayrıca boşaltma devirme şeklinde değil, tabandaki elevatör ile yana akıtılarak yapıldığından boşaltmayı istenilen noktada durdurmak ve bir diğer römorkta devam etmek mümkündür. Sepetin dik konumda yükseltilerek boşaltılması, makina dengesini koruduğu gibi,makine şasisinde ve lastiklerde daha az gerilim oluşmasını sağlar.

CASE IH Cotton Express 420 modelinde, 8.3 lt. hacminde 6 silindirli CUMMINS marka motor kllanılmaktadır. Turbo-Aftercooler donanımına sahip motor, 2200 d/d ‘de 275 HP güç üretmektedir. En ağır tarla koşullarında bile düşük yakıt tüketimi ile en yüksek performansı sağlar.

CASE IH Cotton Express 420 modelinde standart olarak bulunan otomatik gresleme sistemi ile, pamuk toplama makinesinin periyodik olarak greslenmesi gereken noktalarına otomatik olarak gres basılır.

Sistem, ayarlanmış zaman peryodlarında,ayarlanmış süre boyunca (ayarlanmış miktarda) gres sevkeder.